Skip to main content

Kevään retket jatkuvat – pieni tauko kahvila- ja lounaspalveluissa

Kevät on ollut Hossan kansallispuistossa ja Kylmäluoman retkeilyalueella mukavan vilkas – kiitos kaikille retkeilijöille ja vierailijoille! Nyt, kun luonto herää kunnolla eloon ja kesä tekee tuloaan, palvelumme jatkuvat monin osin normaalisti myös kevään huoltotauon aikana.

Mökkivaraukset ja leirintäalueet palvelevat tuttuun tapaan sekä Hossassa että Kylmäluomalla.
Voit varata oman lomasi Hossasta tai Kylmäluomasta ja nauttia kevään rauhasta luonnon keskellä.

Hossan aamiaiskori on tilattavissa tauon aikana tavalliseen tapaan – täydellinen startti retkipäivälle!
Katso lisätiedot ja tilaa oma aamiaiskorisi tästä.

Välinevuokraus toimii tauon aikana Hossassa: voit vuokrata kanootteja, kajakkeja ja fatbike-pyöriä. Tutustu Hossan vuokrauspalveluihin tästä. (Huomioithan, että Kylmäluomalla välinevuokraus ei ole tauon aikana käytössä.)

Retkeilykeskuksilla pieni tauko 26.4.–18.5.

26.4.–18.5. välisenä aikana kahvio- ja lounaspalvelut ovat tauolla sekä Hossassa että Kylmäluomalla.
Myös vastaanotot ovat kiinni normaalista asiakaspalvelusta, mutta palvelemme tilauksesta tarpeen mukaan.

Tämä kevättauko antaa meille mahdollisuuden huoltaa tilat ja valmistautua kesän vilkkaaseen retkeilykauteen.

Retkeilemään vaikka tauon aikana

Luonto kutsuu keväiselle retkelle!
Löydät reitti- ja palvelutiedot Luontoon.fi -sivustolta:
Hossan kansallispuisto
Kylmäluoman retkeilyalue

Tauon aikana voit retkeillä, kalastaa, meloa ja pyöräillä Hossassa ja patikoida Kylmäluoman upeissa maisemissa täysin normaalisti. Kalastusluvat saat osoitteesta Eraluvat.fi

19.5. alkaen täysi vauhti päälle

Maanantaina 19.5. avaamme taas ovet normaalisti – ja olemme auki joka päivä aina lokakuun loppuun asti. Luvassa on retkiä, herkullisia kahvihetkiä, maistuvia lounaita ja rentoa tunnelmaa Hossassa ja Kylmäluomalla.

Tervetuloa viettämään kanssamme unohtumatonta retkeilykesää!