Skip to main content

Pilkkikausi jatkuu Hossassa ja Kylmäluomalla – kevätjäillä liikutaan kuitenkin varovasti

13/03/2026
Keväinen sää on saapunut Hossaan ja Kylmäluomalle, mutta pilkkikausi jatkuu edelleen. Lauhat säät eivät vaikuta jäätilanteeseen heti, vaikka jäälle voi paikoin nousta vettä. Kevätjäillä liikkuessa kannattaa kuitenkin olla tarkkana ja huomioida erityisesti uveavannot sekä laajentuneet pilkkireiät.

Kevät etenee Hossassa ja Kylmäluomalla, ja lauhemmat päivät tuovat mukanaan muutoksia jäällä liikkumiseen. Vaikka sää on jo keväinen, jäätilanne ei muutu hetkessä. Pilkkikausi jatkuu edelleen, ja monille kevät onkin yksi mukavimmista ajoista lähteä järvelle.

Keväällä jäälle voi kuitenkin kerääntyä vettä lauhojen säiden ja sateiden seurauksena. Tämän vuoksi kumisaappaat ovat usein hyvä varuste pilkkireissulle tähän aikaan vuodesta.

Jäällä liikkuessa on hyvä muistaa muutama tärkeä asia. Talven aikana tehdyt pilkkireiät voivat keväällä laajentua ja muuttua huomaamattomiksi avannoiksi. Lisäksi jäälle voi syntyä uveavantoja. Siksi jäällä kannattaa liikkua rauhallisesti ja tarkkailla ympäristöä.

Hossan kansallispuiston ja Kylmäluoman retkeilyalueen vesistöt tarjoavat edelleen hyvät mahdollisuudet pilkkimiseen kevättalvella. Monille pilkkijöille keväinen aurinko, rauhallinen järvimaisema ja luonnon hiljaisuus tekevät pilkkiretkestä erityisen nautinnollisen.

Majoitus ja palvelut lähellä pilkkipaikkoja

Sekä Hossassa että Kylmäluomalla leirintäalueet palvelevat retkeilijöitä ja kalastajia ympäri vuoden. Alueelta löytyy myös mökkimajoitusta upeilla paikoilla järvien ja kalavesien läheisyydessä. Monilta mökeiltä pääsee suoraan pilkkipaikoille tai lyhyen matkan päähän vesille.

Lisäksi alueen palveluista saa ajankohtaisia vinkkejä retkikohteisiin ja kalastuspaikkoihin.

Hossan luontokeskus
📞 +358 50 384 4692

Kylmäluoman retkeilykeskus
📞 +358 40 500 3476

Kevätjäillä liikkuessa kannattaa aina käyttää harkintaa ja seurata olosuhteiden muutoksia. Parhaimmillaan pilkkiretki tarjoaa rauhallisen hetken luonnossa ja mahdollisuuden nauttia Hossan ja Kylmäluoman maisemista.

Usein kysyttyä pilkkimisestä Hossassa ja Kylmäluomalla

Onko pilkkiminen vielä mahdollista Hossassa ja Kylmäluomalla keväällä?
Kyllä. Pilkkikausi jatkuu Hossassa ja Kylmäluomalla kevättalvella, vaikka sää on jo lauhtunut. Jäällä liikkuessa kannattaa kuitenkin seurata jäätilannetta ja huomioida mahdolliset uveavannot sekä laajentuneet pilkkireiät.

Mistä saa ajankohtaista tietoa jäätilanteesta Hossassa ja Kylmäluomalla?
Ajankohtaista tietoa jää- ja lumiolosuhteista saa Hossan luontokeskukselta ja Kylmäluoman retkeilykeskuksesta. Henkilökunta neuvoo myös sopivia kohteita pilkkiretkelle ja antaa vinkkejä alueen pilkkipaikoista.

Missä Hossassa ja Kylmäluomalla voi majoittua pilkkireissulla?
Hossassa ja Kylmäluomalla on leirintäalueet sekä mökkimajoitusta järvien läheisyydessä. Monista majoituspaikoista pääsee helposti pilkkipaikoille tai lyhyen matkan päähän vesille.

Tarvitaanko pilkkimiseen lupa Hossan ja Kylmäluoman alueella?
Useimmissa tapauksissa pilkkiminen kuuluu jokaisenoikeuksiin, mutta joillakin erityisalueilla tarvitaan erillinen lupa. Esimerkiksi kirjolohilammille kalastettaessa lupa on pakollinen.

Luvan voi ostaa ja lukea tarkemmat ohjeet Eräluvat-palvelusta (eraluvat.fi) tai suoraan keskuksilta.

Kirjolohikohteita alueella ovat esimerkiksi:

  • Hossassa: Huosilampi ja Keihäslampi
  • Kylmäluomalla: Iso-Pajuluoma

Ajankohtaiset ohjeet ja lisätiedot kannattaa tarkistaa Hossan luontokeskukselta tai Kylmäluoman retkeilykeskuksesta, joista saa myös vinkkejä pilkkipaikoista ja alueen kalastusmahdollisuuksista.